Gdyński Klub Rotary powstał w roku 1934 (trzy lata później niż, pierwszy w Polsce, klub warszawski), a jego prezydentem został Julian Rummel – jeden z twórców podstaw polskiej gospodarki morskiej, budowy portu i miasta oraz przedsiębiorstwa „Żegluga Polska” (historia przedsiębiorstwa opisana jest w „Encyklopedii Gdyni” na stronach 981-982). Po latach tak wspominał ten okres: „Organizacja klubu była bardzo mądra. Każdy poszczególny klub był zupełnie niezależny, musiał tylko przestrzegać zasady rotariaństwa. Prezes był co rok zmieniany, podobnie jak w porządku rotacyjnym i inni członkowie zarządu. W ten sposób, przy tych ciągłych zmianach, w klubach nie mogły się ustalić żadne stałe wpływy. Nieobecność członka bez usprawiedliwienia na pewnej liczbie posiedzeń automatycznie wykluczała go z klubu. Mogli do niego należeć tylko właściciele lub samodzielni kierownicy przedsiębiorstw, ewentualnie przedstawiciele wolnych zawodów (adwokaci, lekarze itp.) a więc ludzie głównie tak zwanego stanu średniego, ściśle związani z życiem gospodarczym miasta. /…/ Członkami klubu mogły być tylko osoby pod wszelkimi względami nieposzlakowane. Z drugiej strony na przykład w stosunkach zagranicznych dawało to rękojmie, że można z każdym rotarianinem zawierać interes bez żadnych zastrzeżeń. /…/”
Po wybuchu wojny i zajęciu Polski przez Niemcy oraz ZSRR, powstała na wychodźstwie organizacja „Outpost”, zrzeszająca rotarian z Polski i tych krajów, gdzie działalność klubów była zakazana.
Pierwszy po wojnie i upadku komunizmu Rotary Club powołano w Warszawie w 1989 roku. Kluby Rotary początkowo podlegały Dystryktowi 2390 z południowej Szwecji, a od lipca 1997 rozpoczął działalność w Polsce własny Dystrykt RI o numerze kodowym 2230. W 1992 roku postał Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia , pierwszy klub gdyński reaktywował swą działalność 30 czerwca 2001 – siedzibą Klub Rotary Gdynia jest hotel „Nadmorski” przy ul. Ejsmonda, spotkania odbywają się w każdy poniedziałek.
Główne programy Fundacji Rotary:
Walka z polio – program PolioPlus
Do 2005 r. zaszczepiono 5 mln osób, które były realnie zagrożone paraliżem. Zaangażowanie Rotary International zachęciło inne organizacje międzynarodowe do rozwiązywania problemu. Współpracując z globalnymi partnerami na rzecz PolioPlus, Rotary International rozwinęło nowy model współpracy publiczno-prywatnej. Na całym świecie ponad 1 mln rotarian wpłaciło środki na rzecz walki z polio.
Program grantów humanitarnych i edukacyjnych
Stypendia ambasadorskie oraz granty dla nauczycieli akademickich, wymiana grup zawodowych, Rotary Centers for International Studies in Peace and Conflict Resolution, Rotary Peace and Conflict Studies (Chulalongkorn University). Projekty te mają za zadanie polepszenie warunków zdrowotnych, łagodzenie głodu oraz podnoszenie poziomu rozwoju osobistego i społecznego.
Walka o wodę – program Czysta Woda
Walczymy o wodę na całym świecie. Jednym z naszych przodowych działań jest kopanie studni w Gwatemali.